Grupa wiekowa: VI – VIII klasa szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej.
Zajęcia skupiają się na problematyce zmiany klimatu i metodach przeciwdziałania ich negatywnym skutkom. Warsztaty, inspirowane krakowskimi legendami, przypominają najpiękniejsze opowieści, ukazując je z nowej perspektywy. Uczestnicy poznają realne działania, które mogą podjąć, aby przyczynić się do lepszej przyszłości dla nas i całego świata.
Warsztaty klimatyczne dostarczają praktycznej wiedzy o zmianie klimatu i sposobach, w jakie każdy z nas może im przeciwdziałać. Wzbogaci to program nauczania i sposób przekazywania wiedzy zgodnej z podstawą programową. Poprzez krakowskie legendy, czyli połączenie kultury, historii i nowoczesnej wiedzy o klimacie nauczyciel będzie mógł zaprezentować uczniom wiedzę proklimatyczną w nowoczesny i przystępny sposób. Treści te nauczyciel może wykorzystać, aby inspirować uczniów do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska w życiu codziennym.
Grupa wiekowa: 16+
„Perspektywy Klimatyczne” to fabularna gra edukacyjna o polityce klimatycznej. Gracze wcielają się w postaci dyplomatów, dziennikarzy i aktywistów na fikcyjnym szczycie klimatycznym w 2050 roku, aby zdecydować, które 3 z 10 priorytetów ekologicznych zasługują na duże wsparcie finansowe. Przyjeżdżają na Szczyt z programami przygotowanymi przez ich rządy, które chcą dobrych wyników dla swojego kraju. Gra polega na zadawaniu pytań na temat świata polityki międzynarodowej i tego, jak kształtuje ona nasze otoczenie.
Podczas warsztatu zaprezentujemy pełną rozgrywkę gry “Perspektywy Klimatyczne”, przeszkolimy uczestników do jej prowadzenia, przekażemy pełne i nieodpłatne materiały. Dzięki temu narzędziu nauczyciel w przystępny sposób da uczniom możliwość zrozumienia skomplikowanej sytuacji polityki międzynarodowej w obliczu kryzysu klimatycznego.
Grupa wiekowa: 15+
Warsztat składa się z prezentacji stanowiącej pigułkę wiedzy na temat zmiany klimatu oraz z pracy grupowej inspirującej do działań mitygacyjnych, które mają na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych i zwiększenie ich pochłaniania przez ekosystemy oraz działań adaptacyjnych podejmowanych w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu dla gospodarki, społeczeństwa oraz środowiska.
Zdarza mi się po tych zajęciach usłyszeć od uczniów: „kiedy Pan znów do nas przyjedzie?” - to bardzo miłe uczucie, myślę, że każdy nauczyciel na nie zasłużył!
Grupa wiekowa: VI – VIII klasa szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe
Dorastanie to czas budowania swojej tożsamości, poszukiwania akceptacji i starań o przynależność do grupy rówieśniczej. Marketing modowy, wsparty przez media społecznościowe bezwzględnie to wykorzystuje. Młodzież masowo wpada w pułapkę nadmiernej konsumpcji, zwykle sięgając po najtańsze marki odzieżowe.
Warsztaty dostarczą wiedzy i narzędzi do rozmowy o negatywnych skutkach szybkiej, jednorazowej mody. Poznamy kulturowy, ekologiczny, ekonomiczny i społeczny koszt fast fashion oraz sposoby na zdrowszą i bardziej świadomą relację z modą i własną szafą.
Grupa wiekowa: 16+
Wielkoformatowa gra planszowo-fabularna, w której gracze wcielają się w 5 rodzin lokalnych rolników, zajmujących się hodowlą świń. Źródłem pożywienia dla wszystkich tych zwierząt jest dziki zagajnik pełen jabłek. Każda rodzina chce zgromadzić jak największe bogactwo. Przeszkodą jest liczba wspólnych zasobów, która może sprawić, że wszyscy stracą jeśli będą je eksploatować w sposób niezrównoważony.
Podczas warsztatu zaprezentujemy pełną rozgrywkę gry “Zagajnik”, przeszkolimy uczestników do jej prowadzenia, przekażemy pełne i nieodpłatne materiały. Warsztat pozwoli zrozumieć modele ekonomiczne stojące za zmianami klimatu, w szczególności tragedię wspólnego pastwiska, czyli sytuację, w której jednostki posiadające dostęp do zasobu publicznego działają wyłącznie we własnym interesie i w ten sposób ostatecznie eksploatują zasoby.
Grupa wiekowa: 12+
Warsztat ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników poprzez zrozumienie pojęcia śladu węglowego i jego wpływu na środowisko. Uczestnicy będą mieli możliwość zmierzenia swojego indywidualnego śladu węglowego za pomocą specjalnej webowej aplikacji, co pomoże im zidentyfikować obszary, najbardziej emisyjne. Zidentyfikują emisje, które zależą od nich pośrednio lub bezpośrednio.
Grupa wiekowa: 12+
Warsztat dla nauczycieli dot. klimatycznych debat oksfordzkich jest okazją do zagłębiania jednej z najefektywniejszych metod rozwijania krytycznego myślenia. Ten interaktywny warsztat ma na celu nie tylko teoretyczne zapoznanie uczestników z zasadami debat oksfordzkich, ale również dostarczenia im praktycznych narzędzi, które będą mogli wdrożyć w swojej pracy dydaktycznej. Podczas warsztatu uczestnicy zostaną wprowadzeni w podstawowe zasady i struktur debat oksfordzkich. Omówimy rolę poszczególnych członków drużyn. Przedstawione zostaną różne rodzaje argumentacji i techniki kontrargumentacji. Nauczyciele dowiedzą się jak: skutecznie moderować debaty w klasie, oceniać wystąpienia uczniów, przygotowywać młodzież do debat oraz jaki temat wybrać na zajęcia. Warsztat dostarczy nauczycielom również praktycznych materiałów, takich jak poradnik dot. debat oksfordzkich, który stworzyła Młodzieżowa Rada Klimatyczna
Grupa wiekowa: 12+
,,Gra w węgiel” to autorska gra edukacyjna, stworzona przez Studenckie Koło Naukowe UW dla Klimatu. Mechanizm gry oparty jest na umieszczaniu kart, na dedykowanej planszy obrazującej kulę ziemską. Uczestnicy podczas rozgrywki mają za zadanie odtworzyć przyczynowo-skutkowy los antropogenicznych gazów cieplarnianych. Warsztat wzbogacony jest o dyskusję nad poszczególnymi elementami systemu klimatycznego, rozmowę o sprężeniach zwrotnych oraz konsekwencjach zmiany klimatu. Dodatkowo studenci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące antropogenicznej zmiany klimatu, przekażą praktyczne narzędzia do prowadzenia edukacji klimatycznej oraz podzielą się swoimi doświadczeniami w przeprowadzaniu takiej edukacji.
Każdy uczestnik po zakończonym warsztacie uzyska dostęp online na stronie konferencji do materiałów edukacyjnych i scenariuszy w zakładce Materiały. Pozwolą one m.in. na samodzielne prowadzenie zajęć w szkołach, w ramach lekcji, godzin dodatkowych, zielonych szkół, dni otwartych itp.
Zainteresowanych wzięciem udziału w warsztatach zapraszamy do rejestracji poprzez wypełnienie formularza zapisu na konferencję.
Instrukcja rejestracji na warsztaty zostanie przesłana w e-mailu potwierdzającym zapis na konferencję.