Wykład Ministerstwa Klimatu i Środowiska będzie dotyczył działań resortu wspierających nauczycieli w prowadzeniu zajęć z edukacji ekologicznej i klimatycznej w szkołach. Omówimy przygotowane przez nas scenariusze lekcyjne i materiały wspomagające. Przedstawimy webinary przygotowane wspólnie ze specjalistami z zakresu edukacji ekologicznej i klimatycznej. Zaprosimy do regularnego odwiedzania strony Strona główna - Edukacja Ekologiczna - Portal Gov.pl (www.gov.pl), na której opisujemy wszelkie nasze działania w tym obszarze.
Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które wie, że niszczymy naszą planetę i ostatnim, które może coś z tym zrobić. Co to oznacza dla nauczycieli i edukatorów? Jest już za późno na wykłady, musimy zmieniać postawy i pobudzać działanie! A do tego potrzeba nowych narzędzi edukacyjnych.
Podczas wykładu nauczyciele dowiedzą się o różnych rodzajach gier fabularnych, angażujących emocje i postawy uczniów. Zostaną również przedstawione wybrane metodologie nauczania w oparciu o gry oraz przykłady ich wdrożenia do polskiego systemu oświaty.
Wystąpienie ma na celu przybliżenie projektu edukacyjno-badawczego zrealizowanego przez Fundację Napraw Sobie Miasto w latach 2022-2023, podczas którego skupiliśmy się na badaniach jakości powietrza wewnętrznego w szkołach średnich. Zajęcia prowadzone były w formie living-labu, w prezentacji opiszę metodologię pracy, ceny wykorzystanych urządzeń i czujników, opracowane wnioski oraz rekomendacje dla szkół.
Jeśli nauczyciel zastanawia się, dlaczego podczas prowadzonej lekcji widzi przysypiające twarze uczniów i myśli tylko o kawie w pokoju nauczycielskim, to podczas wykładu dowie się jak rozwiązanie tego problemu wpleść w proces edukacyjny.
Ubrania to nasza druga skóra. Wszyscy nosimy je codziennie, są więc czymś oczywistym i konkretnym. Ten osobisty kontekst mody pozwala zaangażować osoby w różnym wieku i bywa wstępem lub pretekstem do ważnych rozmów na temat skali konsumpcji, zużycia zasobów, zmian klimatu i ekologii życia.
Wykład pokaże szeroką perspektywę wpływu mody na świat i kulisy branży odzieżowej, w której widoczne są największe problemy współczesnego świata. Przedstawię wartościowe źródła wiedzy i różne sposoby narracji, jakie możemy wykorzystać, aby promować odpowiedzialne korzystanie z mody i inne wybory zgodne z wartościami.
Podczas wykładu zostanie zeprezentowany pierwszy w Polsce program ekoedukacji realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste pn. „Mniej Znaczy Więcej”. Program adresujemy do nauczycieli i edukatorów oraz dzieci i młodzieży uczących się w placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski. Mniej Znaczy Więcej! to przygotowane przez naszych ekspertów zero waste materiały edukacyjne w postaci ekolekcji, obejmujące prezentacje wraz ze szczegółowymi scenariuszami lekcji do przeprowadzenia na zajęciach z dziećmi i młodzieżą. Ekolekcje zero waste to wzajemna wymiana doświadczeń i inspiracji uczestników programu, nabywanie solidnych ekonawyków i praktyczne działania w duchu zero waste.
Proponuję aby nauczyciele skorzystali z naszych materiałów w momencie gdy poruszają temat związany z nadmierną konsumpcją, odpadami, sposobami zapobiegania ich produkcji.
Zaprezentowany zostanie potencjał tkwiący w prowadzeniu edukacji klimatycznej outdoorowo z wykorzystaniem zieleni miejskiej. Dodatkowo poruszona zostanie kwestia programów i szkoleń dedykowanych nauczycielom.
Dzięki uczestnictwu w wykładzie nauczyciele dowiedzą się w jakich kursach i programach organizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie mogą wziąć udział podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe i kompetencje. Zaprezentowane zostaną także przykładowe szkolenia prowadzone dla Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przez Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” ZZM. Dodatkowo prezentacja będzie zawierać ogromną liczbę inspiracji motywujących do opuszczenia szkolnych murów i prowadzenia zielonych lekcji w zieleni miejskiej.
Zainteresowanych wzięciem udziału konferencji zapraszamy do rejestracji poprzez wypełnienie poniższego formularza.